Изложба на Стефан Марков
по повод 85 г. от рождението и 25 години от смъртта му
40 творби - акварел, масло и живопис върху ръчно направена хартия, ще ви помогнат да надникнете в необикновения морски свят на художника Стефан Марков. Роден в Бургас, той е свързан с морето, носи го в сърцето си и вероятно затова му позволява да бъде част от всичко, което създава - рибарски лодки, самотни кейове, вълни и пясък, далечни острови, потънали кораби, безчет морски обитатели … като паралелен живот със силен романтичен акцент и изчистени линии, който мълчаливо и красиво разказва своите истории на всеки, които застане пред тях.
Казват, че творбите му приличат на пластични съзерцания, които разкриват същността му на художник - нежен, носталгичен, чувствителен, готов да усети и пресъздаде образа на всеки звук, на всеки дъх, на всеки знак за съвършенство, които идват от безкрайната морска шир. Така се раждат неговите смели композиции и ярки цветове, едва доловимото движение между спомените и моментното преживяване, тайнството на истинската хармония, която се крие в мълчанието и съзерцанието, в следите от днес, вчера и някога…
Между творбите на художника, които ще бъдат изложени в столичната галерия “Средец” на 14 май, ще има и непоказвани досега картини, създадени през последните години от живота му.
Стефан Марков Завършва специалност "Графика" в Националната художествена академия през 1967 г. В началото това е и направлението, в което се изявява най-силно, като експериментира с графичните технологии и илюстрацията. След години разширява посоката си и смело посяга към нови - и класически, и експериментални неизследвани територии на живописта, пастела, акварела и смесените техники, като дори сам ръчно приготвя специалната хартия, на която твори.
Работи като художник в списание „Лик“ от създаването му през 1965 г. до закриването му през 1992-ра. Това е благодатна почва, на която развива и показва пред публиката влечението си към дизайна на книжното тяло. От този период са и едни от най-впечатляващите му илюстрации към изданията на "Кентърбърийски разкази" на Джефри Чосър и "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов. Днес, те са буквално класика, която показва нагледно как от комбинацията от усет и интуиция, знания и умения, талант, конкретно познаване и почит към авторите и творбите им и съответната епоха и култура, дори към бита и костюмите, може да се родят зашеметяващи графики.
Редица престижни галерии търсят непрестанно контакт с него и организират самостоятелни изложби на творбите му. Сред тях са Софийската галерия "Ирида", "Хитсучи" в Япония; френските "Овер-сюр-Оаз" и "Норд ест" и други. Платната му са радвали публиката в многобройни страни по света, сред които Финландия, САЩ, Русия, Германия, Швейцария, Португалия, Австрия и други.
От 90-а година насам Стефан Марков има 30 самостоятелни изложби. Интересът към неговото творчество продължава и днес.